Ostatnimi czasy bardzo dużo wykorzystuję dodatek Dispatch dzięki temu zgłębiłem praktycznie wszystkie jego funkcjonalności i tajemnice. Chciałbym wykorzystać ten fakt i podzielić się zgromadzonymi materiałami. Dlatego postanowiłem zebrać te wszystkie informacje i opublikować na naszej stronie internetowej.
Akademia Dispatch jako seria ma odpowiedzieć na pytanie co to jest Dispatch, jak go instalować, konfigurować, aktualizować i oczywiście używać. Kiedy pisałem scenariusz wyszło mi, że cykl będzie obejmował około 10-12 odcinków. Oczywiście jeśli będzie zainteresowanie nic nie stoi na przeszkodzie aby rozszerzyć ich ilość.
AKADEMIA Dispatch – S1O1
Czym jest Dispatch:
Jak każde nowoczesne narzędzie SolidWorks Enterprise PDM udostępnia interfejs API. Dzięki temu istnieje możliwość pisania własnych dodatków. Takim właśnie dodatkiem jest Dispatch. Dodatek ten został napisany przez korporację SolidWorks i jest składnikiem EPDM odkąd pamiętam. Umożliwia „pisanie” skryptów, które później są uruchamiane linia po linii. Dzięki temu, bez znajomości programowania, możemy wykonać wsadowo szereg różnych działań.
Instalacja Dispatch:
- Sposób pierwszy – podstawowy:
Uruchamiamy moduł administracyjny EPDM, logujemy się i klikamy prawym przyciskiem myszy na gałąź Dodatki i wybieramy Nowy dodatek.
Pokaże się formularz, w którym należy wskazać pliki dodatku. Domyślnie, na płycie DVD lub po pobraniu EPDM z internetu, znajdują się one w katalogu Support/Dispatch. Dostarczone są 32 i 64 bitowe wersje dodatku tak aby można było go używać w obu środowiskach.
Po wybraniu obu plików, które są bibliotekami DLL, i kliknięciu na przycisk „Otwórz” zostaną one dodane do EPDM. Na pierwszym ekranie możemy sprawić nazwę dodatku, producenta oraz najważniejsze wersje. Każdy wydawany Service Pack EPDM zawiera również nowa wersję.
Po kliknięciu na zakładkę Pliki po lewej stronie okienka możemy sprawdzić czy na pewno oba się dodały.
Klikamy OK aby potwierdzić i dodać dodatek Dispathc do EPDM.
- Sposób drugi
Jeżeli nie mamy pod ręką płyty DVD instalacyjnej lub pobranej wersji instalacyjnej możemy zainstalować dodatek Dispatch w inny sposób. W katalogu gdzie na danym komputerze jest zainstalowany EPDM (domyślnie C:\Program Files\SolidWorks Enterprise PDM) w katalogu Default Data znajduje się plik Dispatch.CAF. Dzięki niemu możemy również zainstalować dodatek. Uruchamiamy moduł administracji EPDM następnie z górnego paska menu wybieramy Plik -> Otwórz i nawigujemy do katalogu instalacyjnego EPDM. Tu trzeba wskazać plik Dispatch.CAF i nacisnąć przycisk Otwórz.
Aby łatwiej było znaleźć plik CAF w katalogu możemy w prawym dolnym rogu zawęzić listę plików.
Wtedy na liście będą widoczne jedynie pliki wybranego typu.
Zaznaczamy plik Dispatch.CAF i klikamy Otwórz. W module administracji EPDM otworzy się okienko z wczytaną zawartością pliki Dispatch.CAF.
Następnie należy przeciągnąć dodatek z wczytanego pliku na gałąź dodatki w module administracji EPDM i dodatek zostanie zainstalowany.
Podsumowanie:
W tym odcinku dowiedzieliśmy się co to jest Dispatch, jak go zainstalować. Wiemy też jak sprawdzić jaką mamy zainstalowaną wersję. W kolejnym odcinku Akademii Dispatch S1O2 będziemy pisać pierwszy skrypt Dispatch.