Strona głównaProduktyAkademia Dispatch – wprowadzenie

Akademia Dispatch – wprowadzenie

Dispatch

Akademia Dispatch – wprowadzenie

Ostatnimi czasy bardzo dużo wykorzystuję dodatek Dispatch dzięki temu zgłębiłem praktycznie wszystkie jego funkcjonalności i tajemnice. Chciałbym wykorzystać ten fakt i podzielić się zgromadzonymi materiałami. Dlatego postanowiłem zebrać te wszystkie informacje i opublikować na naszej stronie internetowej.

Akademia Dispatch jako seria ma odpowiedzieć na pytanie co to jest Dispatch, jak go instalować, konfigurować, aktualizować i oczywiście używać. Kiedy pisałem scenariusz wyszło mi, że cykl będzie obejmował około 10-12 odcinków. Oczywiście jeśli będzie zainteresowanie nic nie stoi na przeszkodzie aby rozszerzyć ich ilość.

AKADEMIA Dispatch – S1O1

Czym jest Dispatch:

Jak każde nowoczesne narzędzie SolidWorks Enterprise PDM udostępnia interfejs API. Dzięki temu istnieje możliwość pisania własnych dodatków. Takim właśnie dodatkiem jest Dispatch. Dodatek ten został napisany przez korporację SolidWorks i jest składnikiem EPDM odkąd pamiętam. Umożliwia „pisanie” skryptów, które później są uruchamiane linia po linii. Dzięki temu, bez znajomości programowania, możemy wykonać wsadowo szereg różnych działań.

Instalacja Dispatch:

  • Sposób pierwszy – podstawowy:

Uruchamiamy moduł administracyjny EPDM, logujemy się i klikamy prawym przyciskiem myszy na gałąź Dodatki i wybieramy Nowy dodatek.

moduł administracyjny EPDM

Pokaże się formularz, w którym należy wskazać pliki dodatku. Domyślnie, na płycie DVD lub po pobraniu EPDM z internetu, znajdują się one w katalogu Support/Dispatch. Dostarczone są 32 i 64 bitowe wersje dodatku tak aby można było go używać w obu środowiskach.

Akademia Dispatch - filmy instruktażowe

Po wybraniu obu plików, które są bibliotekami DLL, i kliknięciu na przycisk „Otwórz” zostaną one dodane do EPDM. Na pierwszym ekranie możemy sprawić nazwę dodatku, producenta oraz najważniejsze wersje. Każdy wydawany Service Pack EPDM zawiera również nowa wersję.

Dispatch - tutorial

Po kliknięciu na zakładkę Pliki po lewej stronie okienka możemy sprawdzić czy na pewno oba się dodały.

Dispatch akademia materiał wideo

 

Klikamy OK aby potwierdzić i dodać dodatek Dispathc do EPDM.

  • Sposób drugi

Jeżeli nie mamy pod ręką płyty DVD instalacyjnej lub pobranej wersji instalacyjnej możemy zainstalować dodatek Dispatch w inny sposób. W katalogu gdzie na danym komputerze jest zainstalowany EPDM (domyślnie C:\Program Files\SolidWorks Enterprise PDM) w katalogu Default Data znajduje się plik Dispatch.CAF. Dzięki niemu możemy również zainstalować dodatek. Uruchamiamy moduł administracji EPDM następnie z górnego paska menu wybieramy Plik -> Otwórz i nawigujemy do katalogu instalacyjnego EPDM. Tu trzeba wskazać plik Dispatch.CAF i nacisnąć przycisk Otwórz.

administracja EPDM

Aby łatwiej było znaleźć plik CAF w katalogu możemy w prawym dolnym rogu zawęzić listę plików.

CAF

 

Wtedy na liście będą widoczne jedynie pliki wybranego typu.

SOLIDWORKS Enterprise PDM

 

Zaznaczamy plik Dispatch.CAF i klikamy Otwórz. W module administracji EPDM otworzy się okienko z wczytaną zawartością pliki Dispatch.CAF.

Dispatch.CAF

 

Następnie należy przeciągnąć dodatek z wczytanego pliku na gałąź dodatki w module administracji EPDM i dodatek zostanie zainstalowany.

EPDM EPDM

 

Podsumowanie:

W tym odcinku dowiedzieliśmy się co to jest Dispatch, jak go zainstalować. Wiemy też jak sprawdzić jaką mamy zainstalowaną wersję. W kolejnym odcinku Akademii Dispatch S1O2 będziemy pisać pierwszy skrypt Dispatch.

Podziel się: