Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

Akademia Dispatch – S1O4 – ilość znaków w ścieżce pliku

dispatch

Po wakacyjnej przerwie wracamy do Akademii Dispatch.  W tym odcinku będziemy tworzyć prosty skrypt, który wyświetli informacje ile znaków ma ścieżka wybranego pliku. Po co nam taka informacja ? W systemie operacyjnym Windows istnieje ograniczenie ilości znaków jakie może zawierać pełna ścieżka pliku. Pełna ścieżka to znaczy od litery przypisanej do dysku do nazwy pliku łącznie z rozszerzeniem. Jakie jest ograniczenie ? Ile znaków może zawierać pełna ścieżka ? To zależy od wersji systemu Windows oraz od zastosowanego systemu plików. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach Microsoft natomiast najczęściej ograniczeniem jest 255 znaków.

Przejdźmy zatem do tworzenia skryptu Dispatch:

Wchodzimy do narzędzia Administracyjnego, rozwijamy gałązkę Dodatki, klikamy prawym przyciskiem myszy na Dispatch i wybieramy Zarzadzanie działaniami. Dodajemy nowe działanie, uzupełniamy Nazwę, Opis, zaznaczamy rodzaj Aktywacji Polecenie menu i wpisujemy treść polecenia Akademia Dispatch\Policz ilość znaków.

dispatch

Kolejnym krokiem będzie dodanie zmiennych. Będziemy potrzebować dwóch zmiennych:

  • sciezkaPliku i ustawiamy typ zmiennej jako Ścieżka do wybranego pliku

 dodatki

IloscZnakowSciezki – ustawiamy typ na Ciąg znaków a jako Wartość ustawiamy Lenght(%sciezkaPliku%). Funkcja ciągu Lenght służy do policzenia ile znaków ma dany ciąg. W naszym przykładzie podstawiliśmy wcześniej pobraną ścieżkę do pliku, czyli zmienna sciezkaPliku.

 skrypt

4

Ostatnią rzeczą będzie dodanie akcji. Dodajemy akcję typu Pole wiadomości OK a w jej treści wpisujemy:

——————————————————————-

TEN SKRYPT POKAZUJE ILOŚĆ ZNAKÓW W ŚCIEŻCE

——————————————————————-

ŚCIEŻKA MA DŁUGOŚĆ: %IloscZnakowSciezki% ZNAKÓW

——————————————————————-

Oczywiście najważniejsze jest odwołanie się do zmiennej %IloscZnakowSciezki%. Reszta są to tylko ozdobniki.

Poniżej można pobrać skrypt z przykładu.

Pobierz SKRYPT

Podsumowanie:

W dzisiejszym odcinku poznaliśmy jedną z funkcji ciągu Lenght. Nauczyliśmy się też korzystać ze zmiennej tworząc inną zmienną, której wartość następnie wyświetlamy. W kolejnych odcinkach poznamy pozostałe funkcje ciągu.