Strona głównaSOLIDWORKSElementy konstrukcji spawanej – Szybki sposób na stworzenie indywidualnych plików

Elementy konstrukcji spawanej – Szybki sposób na stworzenie indywidualnych plików

elementy konstrukcja spawana solidworks dpstoday

Elementy konstrukcji spawanej – Szybki sposób na stworzenie indywidualnych plików

Wykorzystując moduł Konstrukcji Spawanych programu SOLIDWORKS możemy w łatwy sposób projektować różnorodne elementy konstrukcje spawane oraz tworzyć do nich dokumentację 2D. W większości przypadków, podstawowa funkcjonalność pozwala na osiągnięcie w pełni zadowalających modeli oraz rysunków naszej konstrukcji. Są jednak przypadki, kiedy możemy trafić na pewne ograniczenia, które w zależności od standardów panujących w naszej firmie mogą mniej lub bardziej dokuczać. W tym artykule chciałbym pokazać sposób na poradzenie sobie z jednym z takich ograniczeń.

elementy konstrukcja spawana solidworks

Wyobraźmy sobie, że w naszym projekcie konstrukcji spawanej wymagane jest, aby każdy element miał swój indywidualny numer oraz rysunek wykonawczy. Jeżeli zaprojektujemy konstrukcję z wykorzystaniem Konstrukcji Spawanych, to stworzymy jeden plik. Będzie to część wieloobiektowa, a wszystkie elementy konstrukcji będą w niej zawarte. Z perspektywy tworzenia dokumentacji 2D, mamy następujące możliwości:

Co możemy zrobić:

 • stworzyć jeden rysunek konstrukcji spawanej, na którym przedstawimy całą konstrukcję oraz poszczególne jej elementy,
 • poszczególne elementy mogą mieć nadane numery jako właściwości elementów ciętych,
 • poszczególne elementy mogą być umieszczone na kolejnych arkuszach, a ich numery możemy pokazać w formie odnośnika lub notatki.

Czego nie możemy zrobić:

 • nie możemy stworzyć indywidualnych rysunków wykonawczych dla elementów konstrukcji,
 • jeżeli umieścimy widoki poszczególnych elementów na oddzielnych arkuszach, to formaty arkusza nie będą mogły się odnieść do przedstawionego elementu (np. nie umieścimy numeru części w formacie arkusza).

A co w przypadku, kiedy pojawi się potrzeba, aby szybko dostarczyć rysunki wykonawcze poszczególnych elementów naszej konstrukcji spawanej, wraz z odpowiednio nadanymi numerami i prawidłowo wypełnionymi formatami arkusza?

Z pomocą przychodzi nam funkcja „Zapisz obiekty”. W środowisku modelowania wieloobiektowego, ta funkcja pozwala na zapisanie wybranych obiektów do zewnętrznych plików części. Konstrukcja spawana jest częścią wieloobiektową, a zatem funkcja „Zapisz obiekty” jak najbardziej znajdzie w niej zastosowanie.

Aby użyć funkcji, mając otwartą konstrukcję spawaną, wybieramy Wstaw -> Operacje -> Zapisz obiekty.

konstrukcja spawana zapisz obiekty

Następnie, musimy określić nazwy dla tworzonych plików części. Możemy wybrać opcję „Auto-przypisz nazwy” lub określić nazwy ręcznie poprzez dwukrotne kliknięcie na nazwę części. Możemy również określić lokalizację dla nowych części.

zapisz obiekty auto przypisz nazwy solidworks

Jeżeli nie chcemy aby właściwości zostały pominięte podczas zapisywania obiektów, to warto zaznaczyć opcję „Kopiuj właściwości listy elementów ciętych do nowych części”. Możemy wybrać, czy chcemy aby właściwości zostały skopiowane jako właściwości pliku, czy jako właściwości listy elementów ciętych.

Klikamy „OK”. Nowe pliki części zostają utworzone we wskazanych lokalizacjach. Każdą z części możemy teraz otwierać pojedynczo, a co najważniejsze, możemy utworzyć indywidualny rysunek wykonawczy dla każdej z nich. Problem rozwiązany!

A co z późniejszą edycją konstrukcji spawanej? Czy zmiany wprowadzane w pliku źródłowym będą się pojawiały w utworzonych częściach? A może zapisane części są zupełnie niezależne od pliku źródłowego?

Domyślnie, po użyciu funkcji „Zapisz obiekty”, odniesienia do pliku źródłowego są aktywne, a zatem wszelkie zmiany dokonywane w pliku źródłowym będą się pojawiały w nowo utworzonych częściach. Jeżeli jednak chcemy, to możemy w prosty sposób zerwać odniesienia do pliku źródłowego. Otwieramy jedną z nowo utworzonych części, następnie klikamy PPM na część i wybieramy opcję „Wyświetlaj zewnętrzne odniesienia”.

solidworks wyświetlaj zewnętrzne odniesienia

W oknie, które się pojawi, wybieramy opcję „Przerwij wszystkie” i klikamy „OK”. Od tego momentu, zmiany w pliku źródłowym nie będą się pojawiały w tej części.

zewnętrzne odniesienia solidworks przerwij wszystkie

Mam nadzieję, że korzystając z funkcji „Zapisz obiekty” w opisany przeze mnie sposób, będziecie mogli łatwo poradzić sobie z potrzebą wykonania rysunków wykonawczych elementów konstrukcji spawanej.

Podziel się:

Specjalista techniczny SOLIDWORKS. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, przez 3,5 roku zdobywał doświadczenie jako konstruktor w polskich i holenderskich firmach. Prywatnie perkusista rockowo-metalowy. Poza muzyką interesuje go programowanie gier, a także inżynieria obrazu, dźwięku i multimediów.

 • artello78

  Funkcja jak najbardziej pożyteczna jednak ma swoje wady, mianowicie jeżeli w pliku wieloobiektowym części mamy kilka(naście) wystąpień tego samego elementu to po zapisaniu do złożenia będziemy mieć w nim kilka(naście) takich samych części a każda będzie miała inną nazwę i zostanie zapisana w osobnym pliku. Jeżeli tworzymy wielobiektową część arkusza blachy to po zapisaniu jej elementów do złożenia każdy element trzeba ręcznie przekonwertować na arkusz blachy. Do tej pory nie doszukałem się rozwiązania tych mankamentów – jeśli się mylę to proszę Autora o poprawienie mnie :-)

  • Burkoslaw

   Jest proste rozwiązanie kupić jakikolwiek inny program niż badziewie

 • Pingback: 3 sposoby na ulepszenie dokumentacji konstrukcji spawanej - Najlepszy blog techniczny SOLIDWORKS - DPSTODAY.PL()