Strona głównaSOLIDWORKS ComposerKlucz w instrukcji montażu? Wykorzystaj bibliotekę narzędzi!

Klucz w instrukcji montażu? Wykorzystaj bibliotekę narzędzi!

Klucz w instrukcji montażu Wykorzystaj bibliotekę narzędzi solidworks composer

Klucz w instrukcji montażu? Wykorzystaj bibliotekę narzędzi!

Podczas wykonywania instrukcji montażu często musimy przedstawić narzędzie, które wykorzystamy w danym kroku. Problemem może być wykonanie odpowiedniej geometrii narzędzia. SOLDIWORKS Composer wraz z pakietem instalacyjnym dostarcza bazę podstawowych narzędzi. Domyślna lokalizacja tych plików znajduje się w:

C:\Program Files\SOLIDWORKS Corp\SOLIDWORKS Composer\Samples\3d tools

Znajdziesz tam podstawowe narzędzia takie jak, śrubokręty, suwmiarki, klucze jak i bardziej zaawansowane modele jak całe zestawy kluczy.

solidworks composer narzędzia instrukcje montażowe modele

W jaki sposób wstawić model do naszego projektu? Wystarczy, że przeciągniesz go do obszaru graficznego. Domyślnie wstawione komponenty nie są widoczne. Podświetlone będą kolorem niebieskim, co oznacza, że włączony jest tryb wyboru złożenia. Po kliknięciu w pusty obszar wstawione narzędzie nie będzie widoczne. Domyślnie komponenty wstawione do złożenia są ukryte. W celu pokazania narzędzia należy je odszukać w drzewie i zaznaczyć pole.

composer solidworks złożenie złożenia instrukcja

Pamiętaj o aktualizacji widoku!

W celu zapisania widoczności narzędzia na widoku trzeba pamiętać o aktualizacji widoku w palecie widoków.

solidworks composer jak zrobić widok aktualizacja

Po wstawieniu narzędzi ważnym krokiem jest zdefiniowanie pozycji komponentu względem śruby, do której ma się ono odnosić. W tym celu najlepszym narzędziem będzie wyrównaj, które pozwala na dodanie „wiązania” pomiędzy komponentami.

solidworks composer wyrównaj względem modelu

W naszym przypadku najlepszą funkcją będzie wyrównanie za pomocą narzędzia linia/oś do linii/osi. Najeżdżając na odpowiednią krawędź czy też ścianę program automatycznie znajdzie oś. Ważną rzeczą w przypadku pozycjonowania jest kolejność wyboru elementów. Jako pierwszy komponent należy wybrać komponent do przeniesienia, a następnie komponent do którego ma być wyrównany.

Przydatnymi skrótami w przypadku wyboru pozycji mogą być klawisze Shift  pozwalający na odwrócenie wyrównania oraz klawisz Tab pozwalający na chwilowe ukrycie komponentu.

Po wstępnym wyrównaniu czasami konieczny będzie obrót lub przesunięcie klucza. W tym przypadku wykorzystane zostanie narzędzie obrót. Domyślnie osią obrotu będzie środek komponentu. Przenoszenie osi obrotu możliwe jest z użyciem klawisza Alt a następnie wybór odpowiedniej osi.

solidworks composer narzędzia narzedzie klucz śruba śrubokręt instrukcja

Oczywiście narzędzia dostępne w bazie SOLIDWORKS Composer to nie wszystko. Program pozwala na import dowolnego narzędzia czy to z SOLIDWORKS czy z innego programu CAD.

Podziel się:

Specjalista techniczny/ trener CAD i SWOOD. Absolwent Politechniki Warszawskiej, posiada certyfikat CSWE. Prywatnie interesuje się piłką nożną. Stara się łączyć pracę z grą w klubie oraz poszerzać wiedzę w zakresie meblarstwa jak i inżynierii odwrotnej.