Zdarza się, że użytkownicy korzystają z funkcjonalności konstrukcji spawanych w taki sposób, że tworzą część tylko z jednym elementem o stałej długości i wstawiają go kilka razy w złożeniu. W takim przypadku SOLIDWORKS traktuje każdy element jako oddzielny plik, zatem również lista elementów konstrukcji elementów ciętych jest różna. Co w przypadku, gdy potrzebujemy sumę tych długości w tabeli listy materiałowej? Musimy ją odpowiednio przygotować. Sama część wyglądać będzie jak na zrzucie poniżej.
Złożenie dodatkowo zawierać będzie ten sam komponent w kilku wystąpieniach.
Samą tabelę można wstawić już na poziomie złożenia wybierając Wstaw->Tabele->Lista materiałów. Wybierając typ listy materiałowej na Wcięte z opcją numerowania prostego oraz Szczegółowej listy elementów ciętych dostajemy tabelę widoczną na zrzucie poniżej. Oczywiście dodatkowo należy dodać kolejną kolumnę z wyświetleniem właściwości Długość.
W kolejnym kroku dodajemy nową pustą kolumnę, zaznaczamy odpowiednią komórkę i tworzymy równanie, które będzie mnożyć odpowiednie komórki.
Z racji tego, że element jest ten sam, całkowita długość została podliczona prawidłowo. Przy zmianie długości części następuje jednak konieczność zdefiniowania wartości równania na nowo. Alternatywą zatem może być skonfigurowanie równania dla kolumny. Zanim do tego przystąpimy należy zmienić styl wyświetlania tabeli rozszerzając ją o dodatkowe elementy za pomocą strzałek widocznych na zrzucie poniżej.
Następnie wybieramy opcję rozkładania pojedynczego elementu widoczną po kliknięciu prawego przycisku myszy na symbol konstrukcji spawanej.
W kolejnym kroku zaznaczamy całą kolumnę i znowu wybieramy symbol sigmy i dodajemy równanie.
Wskazujemy odpowiednie elementy listy Kolumny a pomiędzy nimi dodajemy znak *.Każda zmiana zostanie zarejestrowana i wartość odświeżona.
W przypadku posiadania podstawowej części w konfiguracjach o różnych długościach ograniczeniem jest wyświetlanie elementów w oddzielnych pozycjach, jak widać na zrzucie poniżej. Ich sumowanie można osiągnąć już za pomocą makra SOLIDWORKS, lub ręcznie za pomocą analogicznego sposobu pokazanego powyżej (sumowanie komórek).
Oczywiście zalecane jest wykonywanie konstrukcji spawanej w obrębie jednej części, dzięki czemu sumowanie odpowiednich członów generowane jest automatycznie (właściwość TOTAL), a dodatkowo mamy możliwość pokazania ich wszystkich na liście materiałowej najżywszego poziomu złożenia Podany sposób dotyczy raczej prostych konstrukcji spawanych bez wykorzystania złożeń wielopoziomowych i niesie ze sobą dodatkowe ograniczenia.