Strona głównaSOLIDWORKSJak tworzyć listy materiałów na różnych poziomach w strukturze złożenia?

Jak tworzyć listy materiałów na różnych poziomach w strukturze złożenia?

Jak tworzyć listy materiałów na różnych poziomach w strukturze złożenia?

Praca z listami materiałowymi to dla projektantów i konstruktorów codzienność. SOLIDWORKS pozwala na ich łatwe tworzenie i oferuje wiele możliwości ich dostosowania. W przypadku złożeń, składających się tylko z pojedynczych części, stworzenie kompletnej listy materiałów ogranicza się zazwyczaj tylko do jej wstawienia, o ile tworzymy ją przy użyciu wcześniej przygotowanego szablonu. Co natomiast, jeśli nasze złożenie składa się z kombinacji zarówno pojedynczych części, jak i podzłożeń, które w dodatku są na różnych poziomach w strukturze złożenia?

Zobacz również: Numer części w Liście materiałów SOLIDWORKS

W tym artykule zostanie opisane jak tworzyć listy materiałów w taki sposób, aby móc decydować, które elementy i z jakich poziomów będą w niej uwzględnione.

Załóżmy, że chcemy stworzyć listę materiałów dla złożenia platformy ruchomej, którego struktura wygląda następująco:

lista materiałów złożenie solidworks struktura

Moglibyśmy stworzyć listę materiałów wybierając typ „tylko części”, ale chcielibyśmy aby czujniki indukcyjne, które stanowią zestaw składający się z dwóch elementów: obudowy oraz samego czujnika, widniały na liście jako kompletny element „czujnik indukcyjny w obudowie”. Dlatego nie możemy wybrać typu listy „tylko części”. Wybieramy typ LM „wcięte” oraz „numerowanie proste”.

bom solidworks lista wcięta

Po wstawieniu, nasza lista materiałów wygląda następująco:

rozwijanie listy materiałowej solidworks

Klikamy listę materiałów, a następnie rozwijamy lewy panel, klikając przycisk po lewej stronie listy:

grupowanie listy materiałowej solidworks

Po rozwinięciu, widoczny jest dodatkowy panel z ikonami części oraz złożeń:

dodatkowy panel złożeń rysunek techniczny

Klikamy znaki „minus” obok ikon złożenia „czujnik indukcyjny w obudowie”, dzięki czemu na liście przestają być widoczne części wchodzące w skład tego złożenia.

gaming for good

 Nasz pierwszy cel został osiągnięty. Czujniki indukcyjne w obudowie widnieją jako jedna, kompletna pozycja na liście.

kompletna pozycja bom

W przypadku podzłożeń „gniazdo”, „elementy montażowe” oraz „elementy montażowe gniazda” sytuacja jest inna. W tych przypadkach chcemy, aby na liście widoczne były wszystkie części składowe, a nie chcemy widzieć złożeń. Klikamy więc prawym przyciskiem myszy na ikonę złożenia i wybieramy funkcję „rozkładanie”.

złożenie rozkładanie

Powtarzamy to dla wszystkich złożeń, których nie chcemy widzieć w liście materiałów, a chcemy widzieć tylko ich części składowe. Jest to lepsza metoda niż proste ukrycie wiersza, ponieważ elementy składowe rozkładanych złożeń zostają zsumowane.

Ostatecznie, nasza lista materiałów prezentuje się następująco:

listy materiałów solidworks

Lista przedstawia elementy zgodnie z naszymi wytycznymi. Jak widać, ilość śrub M8x30 oraz nakrętek M8 została zsumowana, mimo, że znajdują się w oddzielnych podzłożeniach, będących na innych poziomach w strukturze złożenia głównego.

Nasze zadanie zostało wykonane – lista wygląda tak, jak powinna. Ale załóżmy, że nastąpiła zmiana projektowa i teraz chcielibyśmy, aby złożenie „gniazdo” , które aktualnie jest rozłożone na części, widniało na liście jako jedna, kompletna pozycja.

Aby cofnąć użycie funkcji „rozkładanie”, klikamy prawym przyciskiem myszy w pierwszej komórce tabeli i wybieramy funkcję „przywróć restrukturyzowane komponenty…”

przywróć restrukturyzowane komponenty

Następnie z listy wybieramy interesujące nas złożenie, czyli w tym przypadku „gniazdo”.

lista menu złożenia lista materiałów

Następnie, klikając znak „minus”, zwijamy elementy złożenia „gniazdo”, aby przestały być widoczne na liście materiałów.

zwiniecie listy materiałowej solidworks

Ostatecznie, nasza z edytowana lista wygląda tak, że uwzględnia zmiany projektowe. Proszę zwrócić uwagę na zaktualizowaną ilość śrub M8x30 oraz nakrętek M8, ponieważ część z nich przemieściła się teraz do złożenia „gniazdo”.

edytowana lista materiałów

Podziel się:

Specjalista techniczny SOLIDWORKS. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, przez 3,5 roku zdobywał doświadczenie jako konstruktor w polskich i holenderskich firmach. Prywatnie perkusista rockowo-metalowy. Poza muzyką interesuje go programowanie gier, a także inżynieria obrazu, dźwięku i multimediów.

 • Łukasz

  A czy jest możliwość wstawienia na rysunkach wykonawczych w sposób automatyczny ilości elementów, która jest zastosowana w danym projekcie?

  • Paweł Sowiński

   Jeżeli jest to rysunek wykonawczy części, to bezpośrednio nie ma takiej możliwości. Z poziomu rysunku możemy się odnosić tylko do właściwości tych części lub złożeń, których widoki są wstawione do tego rysunku. Ilość elementów to właściwość złożenia. Można próbować do rysunku części wstawić widok złożenia, przesunąć go poza arkusz, a następnie wstawić listę materiałów i wtedy próbować “wydobyć” konkretną wartość z tabeli, natomiast nie jest to zbyt wydajne rozwiązanie, bo taki widok złożenia wstawiony do rysunku części znacząco obciążałby ten rysunek.

   • Łukasz

    Pracując w Inventorze rozwiązałem ten problem za pomocą makr. Może w Solidworksie jest również taka możliwość?
    W złożeniu miałem makro, które podczas zapisywania pliku tworzyło (lub nadpisywało) w projekcie plik EXEL o nazwie BOM.
    Na rysunku części miałem makro, które podczas włączania rysunku szukało w pliku EXEL nazwy detalu i pobierało do rysunku ilość sztuk.

    • Paweł Sowiński

     Tak, w SOLIDWORKSie również jest taka możliwość :)

     • Łukasz

      Może kolejny artykuł na temat jak to wykonać w SW?

     • Paweł Sowiński

      Dziękuję za propozycję tematu. Przy okazji zachęcam do używania przycisku “Zaproponuj temat” u góry strony. Dla autorów najciekawszych propozycji są przewidziane nagrody.