Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

Jak tworzyć listy materiałów na różnych poziomach w strukturze złożenia?

Praca z listami materiałowymi to dla projektantów i konstruktorów codzienność. SOLIDWORKS pozwala na ich łatwe tworzenie i oferuje wiele możliwości ich dostosowania. W przypadku złożeń, składających się tylko z pojedynczych części, stworzenie kompletnej listy materiałów ogranicza się zazwyczaj tylko do jej wstawienia, o ile tworzymy ją przy użyciu wcześniej przygotowanego szablonu. Co natomiast, jeśli nasze złożenie składa się z kombinacji zarówno pojedynczych części, jak i podzłożeń, które w dodatku są na różnych poziomach w strukturze złożenia?

Zobacz również: Numer części w Liście materiałów SOLIDWORKS

W tym artykule zostanie opisane jak tworzyć listy materiałów w taki sposób, aby móc decydować, które elementy i z jakich poziomów będą w niej uwzględnione.

Załóżmy, że chcemy stworzyć listę materiałów dla złożenia platformy ruchomej, którego struktura wygląda następująco:

lista materiałów złożenie solidworks struktura

Moglibyśmy stworzyć listę materiałów wybierając typ „tylko części”, ale chcielibyśmy aby czujniki indukcyjne, które stanowią zestaw składający się z dwóch elementów: obudowy oraz samego czujnika, widniały na liście jako kompletny element „czujnik indukcyjny w obudowie”. Dlatego nie możemy wybrać typu listy „tylko części”. Wybieramy typ LM „wcięte” oraz „numerowanie proste”.

bom solidworks lista wcięta

Po wstawieniu, nasza lista materiałów wygląda następująco:

rozwijanie listy materiałowej solidworks

Klikamy listę materiałów, a następnie rozwijamy lewy panel, klikając przycisk po lewej stronie listy:

grupowanie listy materiałowej solidworks

Po rozwinięciu, widoczny jest dodatkowy panel z ikonami części oraz złożeń:

dodatkowy panel złożeń rysunek techniczny

Klikamy znaki „minus” obok ikon złożenia „czujnik indukcyjny w obudowie”, dzięki czemu na liście przestają być widoczne części wchodzące w skład tego złożenia.

gaming for good

 Nasz pierwszy cel został osiągnięty. Czujniki indukcyjne w obudowie widnieją jako jedna, kompletna pozycja na liście.

kompletna pozycja bom

W przypadku podzłożeń „gniazdo”, „elementy montażowe” oraz „elementy montażowe gniazda” sytuacja jest inna. W tych przypadkach chcemy, aby na liście widoczne były wszystkie części składowe, a nie chcemy widzieć złożeń. Klikamy więc prawym przyciskiem myszy na ikonę złożenia i wybieramy funkcję „rozkładanie”.

złożenie rozkładanie

Powtarzamy to dla wszystkich złożeń, których nie chcemy widzieć w liście materiałów, a chcemy widzieć tylko ich części składowe. Jest to lepsza metoda niż proste ukrycie wiersza, ponieważ elementy składowe rozkładanych złożeń zostają zsumowane.

Ostatecznie, nasza lista materiałów prezentuje się następująco:

listy materiałów solidworks

Lista przedstawia elementy zgodnie z naszymi wytycznymi. Jak widać, ilość śrub M8x30 oraz nakrętek M8 została zsumowana, mimo, że znajdują się w oddzielnych podzłożeniach, będących na innych poziomach w strukturze złożenia głównego.

Nasze zadanie zostało wykonane – lista wygląda tak, jak powinna. Ale załóżmy, że nastąpiła zmiana projektowa i teraz chcielibyśmy, aby złożenie „gniazdo” , które aktualnie jest rozłożone na części, widniało na liście jako jedna, kompletna pozycja.

Aby cofnąć użycie funkcji „rozkładanie”, klikamy prawym przyciskiem myszy w pierwszej komórce tabeli i wybieramy funkcję „przywróć restrukturyzowane komponenty…”

przywróć restrukturyzowane komponenty

Następnie z listy wybieramy interesujące nas złożenie, czyli w tym przypadku „gniazdo”.

lista menu złożenia lista materiałów

Następnie, klikając znak „minus”, zwijamy elementy złożenia „gniazdo”, aby przestały być widoczne na liście materiałów.

zwiniecie listy materiałowej solidworks

Ostatecznie, nasza z edytowana lista wygląda tak, że uwzględnia zmiany projektowe. Proszę zwrócić uwagę na zaktualizowaną ilość śrub M8x30 oraz nakrętek M8, ponieważ część z nich przemieściła się teraz do złożenia „gniazdo”.

edytowana lista materiałów