Strona głównaSwoodNietypowe złącze w bibliotece SWOOD? Teraz dodasz je bez problemu!

Nietypowe złącze w bibliotece SWOOD? Teraz dodasz je bez problemu!

DPSTODAY nietypowe złącze swood

Nietypowe złącze w bibliotece SWOOD? Teraz dodasz je bez problemu!

Głównymi złączami wykorzystywanymi przy tworzeniu mebli skrzyniowych są standardowe złącza typu kołek, mimośród czy też konfirmant. Co raz częściej zdarza się wykorzystywać nowe niestandardowe złącza, w których otwory mają specjalistyczną budowę. Przykładem takiego złącza jest złącze OVVO.

proces frezowania otworów solidworks swood

Na powyższym rysunku widać, że kształt otworu jest dokładnym odwzorowaniem kształtu freza. Poprzez standardowe złącza SWOOD niestety nie ma możliwości dodania odpowiedniego kształtu złącza. Jedynym rozwiązaniem do tej pory było uproszczenie otworu pod gniazdo do domina. W wersji 2016 pojawiło się specjalne złącze typu Custom.

Dzięki tej opcji uzyskujemy możliwość dodania lub odjęcia materiału o dowolnym kształcie. Jedynym wymaganiem jest posiadanie dokładnego kształtu 3D otworu czy też wypustu jaki ma być dodany. W naszym przypadku wykorzystałem bryły, jakie dostałem bezpośrednio od producenta. Po drobnej modyfikacji udało się odwzorować kształt otworu
złącza solidworks swood

Zanim przejdziemy do dodania złącza musimy odpowiednio zlokalizować części względem początku układu współrzędnych. Każda z osi musi być skierowania w odpowiednią stronę, dodatkowo początek układu współrzędnych powinien znajdować się w miejscu połączenia dwóch paneli.

Jak widać na poniższym zdjęciu, oś X odpowiada za ustawienie złącza na długości. Oś Y będzie odpowiadała położeniu złącza na głębokości. W przypadku osi Z będzie to zawsze oś narzędzia i powinna być skierowana na zewnątrz panelu.

fasten link swood złącza nietypowe

Niestety otrzymując pliki od producenta osie nie zawsze są ustawione odpowiednio, jeżeli jest to plik SOLIDWORKS to nie ma problemu z modyfikacją położenia komponentu. W przypadku plików importowanych nie ma już takiej możliwości. Bardzo przydatną operacją SOLIDWORKS jest operacja przenieś/kopiuj, która pozwala na modyfikację położenia komponentu.

przenieś kopiuj swood

Jeżeli otwór ma być dodany w obu panelach musimy wykonać operację lustra lub utworzyć złożenie komponentu i powiązać dwie lustrzane bryły. W przypadku operacji lustra ważne jest aby części nie zostały scalone.

złącze typu custom swood

Po wejściu do edycji złącz rozwijamy listę złącz. Z listy należy wybrać złącze typu Custom.

biblioteka złączy swood solidworks custom

Po dodaniu odpowiedniego złącza pojawią się ustawienia jak poniżej, gdzie dostajemy możliwość zdefiniowania odpowiedniego złącza. Podpięcia części, usunięcia lub dodania materiału oraz określenia pozycji.

body import swood solidworks

Po zdefiniowaniu obu części i wstawieniu ich do korpusu otwór pod złącze będzie dokładnie odwzorowywał kształt freza:

swood złącza

Dla porównania to samo złącze wykonane za pomocą operacji domino:

złącze model solidworks swood

Dodatkowo do tego złącza oczywiście możemy dodać część SOLIDWORKS, która pozwoli nam na odpowiednie wygenerowanie raportu czy też listy materiałów dla całego złożenia.

złącza swood solidworks

Podziel się:

Specjalista techniczny/ trener CAD i SWOOD. Absolwent Politechniki Warszawskiej, posiada certyfikat CSWE. Prywatnie interesuje się piłką nożną. Stara się łączyć pracę z grą w klubie oraz poszerzać wiedzę w zakresie meblarstwa jak i inżynierii odwrotnej.