Strona głównaSOLIDWORKS ElectricalSOLIDWORKS Electrical – Schemat Uproszczony – ogólny pogląd na projekt

SOLIDWORKS Electrical – Schemat Uproszczony – ogólny pogląd na projekt

electrical

SOLIDWORKS Electrical – Schemat Uproszczony – ogólny pogląd na projekt

By lepiej zobrazować układ połączeń komponentów w projekcie powinniśmy zapoznać się z kartą schematu uproszczonego/mieszanego w oprogramowaniu SOLIDWORKS Electrical. Mamy tu możliwość nie tylko przedstawienia połączenia pomiędzy elementami, pokazania ich lokalizacji i funkcji, ale również możemy importować pliku dwg, na którym przykładowo wskażemy miejsce położenia danego aparatu.

electricalelectrical

Konkretne rodzaje kart schematów mają dostosowane do siebie narzędzia. W tym przypadku interesuje nas zakładka Schemat uproszczony. Po naciśnięciu na Wstaw Symbol w zakładce Schemat uproszczony ujrzymy tylko symbole dostosowane do tej  kary. Podobnie jak na schemacie zasadniczym i tu mamy gotowe symbole, których ilość oczywiście możemy zwiększać.

schemat elektryczny

Schemat taki nie byłby w pełni użyteczny, jeśli nie miałby odniesienia do elementów ze schematu zasadniczego. Takie powiązania realizujemy za pomocą referencji krzyżowej, dostępnej we Właściwościach symbolu. Zmiana właściwości komponentu na schemacie uproszczonym będzie propagowana do schematu zasadniczego.

electrical

Każdy nieskonfigurowany element posiada domyślną lokalizację/funkcję z karty na której się znajduje. By ją zmienić możemy wejść we właściwości symbolu lub użyć narzędzia Zarysy funkcji/lokalizacji. Pozwala ono za pomocą przeciągnięcia myszą nie tylko na zmianę lokalizacji jednego elementu, ale również ich grup. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzimy nasz cenny czas, ale również odpowiednio wyróżnimy konkretne aparaty. Jak widać poniżej po wyznaczeniu Zarysu lokalizacji przypisana została lokalizacja ogólna elementów,  program automatycznie usną nieaktualne opisy. Domyślnie lokalizacja/funkcja wyświetlane są w standardzie IEC 61346.

solid works

Z tego miejsca mamy możliwość konfiguracji połączenia pomiędzy komponentami aczkolwiek nie jest to jedyne narzędzie, które będziemy używać do tej czynności. Opiszę je szerzej  w następnym artykule kolejne możliwości oprogramowani SOLIDWORKS Electrical

Podziel się: