Strona głównaBez kategoriiSOLIDWORKS: Jak zamienić bryłę na powierzchnię i na odwrót

SOLIDWORKS: Jak zamienić bryłę na powierzchnię i na odwrót

SOLIDWORKS: Jak zamienić bryłę na powierzchnię i na odwrót

Modelowanie hybrydowe

Modelowanie hybrydowe, zwane też modelowaniem bryłowo-powierzchniowym, jest najbardziej efektywnym sposobem budowania części o skomplikowanych kształtach. Szczególnie polecane przy tak zwanym wzornictwie przemysłowym. Sama idea tego typu modelowania polega na wykorzystaniu zalet zarówno modelowania bryłowego, jak i powierzchniowego, oraz pominięcie ograniczeń każdej z metod z osobna. Metoda ta często wymusza zamianę bryły na powierzchnię i powierzchni na bryłę, dlatego opiszę sposoby wykonania takiej konwersji.

SOLIDWORKS - modelowanie hybrydowe

Zmiana bryły na powierzchnie

W tą stronę sprawa jest bardzo prosta. Jeżeli pracujemy na modelu bryłowym, to zamiana na model powierzchniowy odbywa się poprzez skasowanie jednej ze ścian bryły, przy pomocy operacji Usuń ścianę. Znajdziesz tą operację zarówno w zakładce Powierzchnie, jak i Edycja bezpośrednia. Pamiętaj, że możesz tej operacji używać również na modelu powierzchniowym jako normalną operację edycji modelu.

SOLIDWORKS zmiana bryły na powierzchnie

Zamiana powierzchni na bryłę

W tą stronę sprawa się trochę komplikuje, ponieważ możemy użyć różnej techniki, w zależności od sytuacji.

  1. Jeżeli budowaliśmy model który będzie wydrążony, czyli nie budujemy zamkniętej powierzchni, to pod koniec modelowania wystarczy nadać mu grubość przy pomocy operacji Pogrub.
  2. SOLIDWORKS - zmiana bryły na powierzchnie operacja pogrub

  3. Jeżeli budujemy model, który na końcu można zamknąć ścianą planarną obejmującą zewnętrzną granicę modelu lub modelowaliśmy jego połowę, to jeżeli wszystkie pozostałe ściany są ze sobą połączone, możemy wykorzystać operację Przecięcie z zakładki Operacje. W opcjach dobrze jest zaznaczyć Utwórz wewnętrze obszary, żeby zrobić bryłę z powierzchni przeciętej płaszczyzną oraz Scalaj wyniki i Wchłoń powierzchnię, żeby usunąć model powierzchniowy na rzecz bryłowego. W razie potrzeby można tak utworzoną bryłę odbić lustrem i scalić wyniki.
  4. SOLIDWORKS zamiana bryły na powierzchnie - operacja przecięcie

  5. Jeżeli budujemy powierzchniowo model, który ma być docelowo zamkniętą bryłą, to po zamodelowaniu ostatniej powierzchni należy ją połączyć z pozostałymi (można łączyć większą ilość powierzchni w jednej operacji), używając operacji Połącz powierzchnie. Wewnątrz tej operacji znajduje się opcja Utwórz bryłę. Jeżeli jej nie zaznaczymy, to program utworzy model zamknięty powierzchniowy, ale pusty w środku.
  6. SOLIDWORKS - zamiana bryły na powierzchnie operacja połącz powierzchnie

  7. Jeżeli natomiast z jakiejś przyczyny metoda numer 3 nie zadziałała, albo po prosty mamy model powierzchniowy z zamkniętą objętością (na przykład pochodzący z importu), to możemy użyć operacji Pogrub. Tylko w przypadku posiadania zamkniętego modelu powierzchniowego pojawi się opcja Utwórz bryłę z zamkniętej objętości.
  8. SOLIDWORKS zmiana powierzchni na bryłę - operacja pogrub

Podziel się:

Specjalista CAD, pracuję jako trener CAD od 2012 roku. Często zastanawiam się jak dana rzecz jest produkowana i w jaki sposób bym ją zaprojektował. Lubię wyzwania i stale poszerzam swoją wiedzę.