Strona głównaDraftSightTransfer licencji SOLIDWORKS lub Draftsight – praca zdalna z domu

Transfer licencji SOLIDWORKS lub Draftsight – praca zdalna z domu

Wypożyczenie licencji DraftSight lub SOLIDWORKS - DPS Software - DPSTODAY

Transfer licencji SOLIDWORKS lub Draftsight – praca zdalna z domu

Czasami sytuacja zmusza nas do wykonywania obowiązków służbowych poza miejscem pracy np. w domu czy w podróży służbowej. W takim przypadku dobrze jest mieć ze sobą potrzebne oprogramowanie. W poniższym artykule przedstawiamy rodzaje licencji SOLIDWORKS i DraftSight oraz sposoby z ich korzystania.

Jakie są dostępne licencje oprogramowania SOLIDWORKS i DraftSight?

Program SOLIDWORKS może być licencjonowany na 3 sposoby:

 • licencja STANDALONE (stanowiskowa) – tradycyjna licencja przypisana do stanowiska
 • licencja ONLINE – licencja przypisana do konta na domenie my.solidworks.com
 • licencja SIECIOWA – licencja przypisana do fizycznego lub wirtualnego serwera, który dystrybuuje licencję do stanowisk w tej samej sieci

Program DraftSight może być licencjonowany na 2 sposoby:

 • licencja STANDALONE – tradycyjna licencja przypisana do stanowiska (DraftSight Standard, DraftSight Professional i DraftSight Premium)
 • licencja SIECIOWA – licencja przypisana do fizycznego lub wirtualnego serwera, który dystrybuuje licencję do stanowisk w tej samej sieci (DraftSight Enterprise i DraftSight Enterprise Plus)

Jak wytransferować i aktywować licencję SOLIDWORKS standalone (jednostanowiskową)?

 • Przed przystąpieniem do przeniesieniem licencji sprawdź, jaki numer seryjny chcesz dezaktywować. Przejdź do Pomoc > Informacje o SOLIDWORKS . Kliknij „Pokaż numer seryjny”. Zobaczysz to 24-cyfrowy numer licencji. Użyj tego numeru seryjnego, aby przenieść licencję na drugi komputer.
 • Aby usunąć aktywację licencji SOLIDWORKS z bieżącego komputera, konieczne będzie przeprowadzenie procesu dezaktywacji. Uruchom SOLIDWORKS i przejdź do Pomocy > Licencje > Dezaktywuj … lub w starszych licencjach Pomoc > Dezaktywuj/Przenieś/Transferuj licencje …
 • W wyświetlonym oknie wybierz z listy oprogramowanie, które chcesz przenieść i następnie wybierz „Automatycznie przez Internet”, jeśli masz połączenie z Internetem.  Kliknij Dalej po czym automatyczny proces zakończy dezaktywację po kilku chwilach i wyświetli komunikat o pomyślnym zakończeniu.
  Transfer licencji SOLIDWORKS - DPSTODAY - DPS SOFTWARE
 • Po zakończeniu powyższych czynności można zainstalować SOLIDWORKS na drugim urządzeniu korzystając z tego samego klucza seryjnego. Aby aktywować licencję postępuj podobnie jak w procesie dezaktywacji.
  Transfer licencji SOLIDWORKS - DPSTODAY - DPS SOFTWARE

W przypadku gdy nie masz aktualnie podłączenia do internetu wybierz „Ręcznie pocztą e-mail”.

 • Zostaniesz poproszony zapisanie pliku żądania przeniesienia licencji.
 • Zapisz ten plik i korzystając z komputera z dostępem do Internetu i wyślij wiadomości e-mail na adres activation@solidworks.com dołączając plik jako załącznik.
 • W ciągu kilkunastu minut otrzymasz automatyczną wiadomość zwrotną z plikiem.
 • Skopiuj ten plik z powrotem na komputer na którym aktywujesz licencję SOLIDWORKS.
 • Następnie przeprowadź ponownie proces dezaktywacji ręcznej, ale kliknij „Otwórz”, aby załadować plik odpowiedzi.
 • W ten sposób przeniesiesz i aktywujesz licencję ręcznie.

Jak aktywować licencję SOLIDWORKS online?

Poniżej został opisany pełny proces, w jaki sposób aktywować licencję online:

 1. Aby rozpocząć, należy najpierw zwolnić jednostanowiskową licencję z komputera metodą dezaktywacji licencji.
 2. Aby dezaktywować licencję na swoim stanowisku należy uruchomić program SOLIDWORKS, z górnego paska Menu wybrać Pomoc, a następnie Dezaktywuj licencję…
 3. Postępować zgodnie z menedżerem dezaktywacji.
 4. Kiedy licencja zostanie pomyślnie dezaktywowana, przechodzimy do witryny https://my.solidworks.com/ i logujemy się na swoje konto.
  mysolidworks my solidworks admin aktywacja
 5. Po zalogowaniu przejdź do Portalu administracyjnego (Admin Portal), rozwijając listę pod swoją nazwą użytkownika.
  logowanie mysolidworks my solidworks
 6. Aby aktywować licencjonowanie online dla danego użytkownika, należy przeszukać listę użytkowników Twojej organizacji, wybrać konkretną osobę do której przypisana zostanie licencja, oraz wybrać produkt, który ma zostać przekonwertowany z licencji stanowiskowej na licencję online.
 7. Na stronie szczegółów produktu kliknąć „Zamień na licencję online”. (UWAGA! Licencja musi zostać wcześniej dezaktywowana ze stanowiska, aby mogła zostać przekonwertowana na licencję online!)
  zamień licencje solidworks my mysolidworks licencja online
 8. Kiedy typ aktywacji zostanie zmieniony, należy ponownie uruchomić program SOLIDWORKS. Przy pierwszym uruchomieniu, program wyświetli komunikat o przekroczonej liczbie aktywacji. Należy zamknąć komunikat i ponownie uruchomić program.
  nie udana próba aktywacji activation transaction failed solidworks 3 0
 9. Podczas drugiego uruchomienia, zostanie wyświetlone okno powitalne, przez które należy zalogować się na swoje konto, używając tego samego loginu i hasła, jak w przypadku logowania do witryny MySolidworks.
  witryna my solidworks mysolidworks logowanie
 10. Po zalogowaniu, program SOLIDWORKS zostanie uruchomiony, a w prawym górnym rogu, na pasku Menu, pojawi się dodatkowa ikonka, dająca możliwość zarządzania swoim kontem.

solidworks zarządzanie kontem interfejs aktywacja

Licencjonowanie online dla SOLIDWORKS jest dostępne od wersji 2018. Przejście na licencjonowanie online jest również dostępne dla użytkowników nie posiadających subskrypcji.

W razie potrzeby przywrócenia licencji stanowiskowej, należy ponownie przejść wyżej wymienione etapy i zmienić typ licencjonowania z online na standalone.

Jak wypożyczyć i zwrócić licencję sieciową SOLIDWORKS lub DraftSight Enterprise?

Licencje sieciowe SOLIDWORKS zarządzane są przez serwer podłączony do sieci, aby uzyskać licencję nasz komputer musi znajdować się w tej samej sieci. W niektórych sytuacjach może być wymagane użycie licencji poza biurem, na przykład praca w domu lub w delegacji.

Istnieją dwie metody, dzięki którym użytkownicy mogą korzystać z licencji:

 1. Połącz się z siecią przez VPN (wymaga połączenia z Internetem w trakcie używania SOLIDWORKS/DraftSight). W tej sytuacji zalecamy kontakt z informatykiem w swojej firmie.
 2. Wypożyczenie licencji na 30 dni za pomocą Menedżera licencji SolidNetWork (nie wymaga połączenia z Internetem w trakcie używania SOLIDWORKS/DraftSight). Po upływie 30 dni licencja jest automatycznie „zwracana” na serwer licencji.

Otwórz Menedżera licencji SolidNetWork (SOLIDWORKS SolidNetWork License Manager) np. z okna programu Pomoc/SolidNetWork License Manager i w nowym oknie wybieramy zakładkę Pożyczanie licencji. Po wybraniu produktu i określeniu daty (maksymalnie 30 dni) kliknij Pożycz. Spowoduje to wypożyczenie licencji.

Wypożyczenie licencji DraftSight lub SOLIDWORKS - DPS Software - DPSTODAY

 

Jeśli wrócisz do biura przed określoną datą, możesz ręcznie zwrócić licencję na serwer . Wtym celu uruchom ponownie SolidNetWork License Manager, w kolumnie Pożyczone licencje produktu wybierz interesującą Cię licencję i kliknij Zwróć. Licencja zostanie zwrócona i stanie się dostępna w puli sieciowej.

Jak wykonać transfer licencji dla DraftSight Standard/Professional/Premium?

W ramach obecnego modelu licencjonowania możesz aktywować tylko Numer Seryjny produkt na jednym komputerze w danym momencie. Jeśli musisz użyć DraftSight na innym komputerze tymczasowo lub w przypadku wymiany komputera możesz to zrobić przenosząc/transferując swoją licencję na inny komputer.

Aby skorzystać z transferu licencji należy przejść do Pomoc/Dezaktywuj DraftSight i postępować zgodnie z kolejnymi krokami. Po udanej deaktywacji można aktywować licencję na drugim komputerze Pomoc/Aktywuj DraftSightUwaga! Liczba transferów jest ograniczona do 100 (nie dotyczy licencji sieciowych Enterprise i Enterprise Plus).Transfer lub wypożyczenie licencji DraftSight - DPS Software - DPSTODAY

Kontakt ze Wsparciem Technicznym DPS Software

W przypadku zaistniałych problemów prosimy o kontakt z Działem Wsparcia Technicznego. Dostępne formy kontaktu znajdą Państwo na stronie Wsparcia Technicznego.

Podziel się:

Studiowałem na Politechnice Warszawskiej na IChiP. Od paru lat współpracowałem z DPS Software przy organizacji szkoleń na PW, byłem również Ambasadorem na PW. Interesuje się browarnictwem, a wolny czas poświęcam na warzenie piwa.