Strona głównaSOLIDWORKSSOLIDWORKS: 6 tricków w szkicu, o których nikt Ci nie powie!

SOLIDWORKS: 6 tricków w szkicu, o których nikt Ci nie powie!

SOLIDWORKS: 6 tricków w szkicu, o których nikt Ci nie powie!

…oprócz nas ;)  Poniżej przedstawiam garść rozwiązań ,które pomogą Ci przyspieszyć codzienną pracę , uniknąć niektórych błędów podczas szkicowania, lub też wzmocnią Twoje fundamenty w zakresie korzystania z SOLIDWORKS szkic. Pomimo, iż samo szkicowanie nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, to tworzenie dobrych , przemyślanych szkiców oraz ich szybka edycja z pewnością jest kluczem do sukcesu. No to zaczynamy!

 SOLIDWORKS Szkic

1. Wymiarowanie łuku / splajnu 

W przypadku długości łuku , można oczywiście wprowadzać równanie w którym zmienną jest promień oraz kąt wierzchołkowy, jednak jest to zdecydowanie mało wygodny sposób. O wiele szybciej jest:

 • Wybrać Inteligentny wymiar
 • Trzymając klawisz ctrl , kliknąć 2 punkty końcowe oraz łuk

długość łuku SOLIDWORKS szkic

Rysunek 1 Długość łuku

Prawda, że proste? Jeśli chodzi o splajn , sprawa jest jeszcze prostsza – klikamy Inteligentny wymiar i wskazujemy splajn. Warto wspomnieć , że jeżeli punkty łuku/splajnu nie są związane żadnymi dodatkowymi relacjami, możemy je oczywiście dowolnie przemieszczać , a żądana długość pozostanie stała.

długość splajnu SOLIDWORKS szkic splajn

Rysunek 2 Długość splajnu

 

2. Wirtualny punkt przecięcia

Czasami potrzebujemy z wymiarować pewne zaokrąglone elementy szkicu nie od środka łuku, czy też stycznej do niego, ale w miejscu przecięcia się linii prostych, z których owe zaokrąglenie powstało. Oczywiście można to zrobić na wiele sposobów np. przedłużając linie ,czy też rysując je „z ręki”. Te metody są w porządku ,aczkolwiek istnieje jedna o wiele szybsza.

Wirtualny punkt przecięcia SOLIDWORKS szkic

Rysunek 3 Sytuacja początkowa

   Spójrzmy na sytuację z rysunku numer 3. Chcemy uzyskać punkty przecięcia wszystkich linii prostych. W tym celu wykonujemy następujące czynności

 • Wskazujemy dwie linie proste w polu graficznym (z klawiszem ctrl)
 • W zakładce szkic wybieramy polecenie punkt

Wirtualny punkt przecięcia SOLIDWORKS

Rysunek 4 Sytuacja końcowa

3. Dynamiczne lustro

Zwykłe lustro spełnia swoją rolę w 100% – odbija elementy szkicu względem pewnej osi. Z natury rzeczy ciężko się do czegoś przyczepić. Wszystko jest dobrze, kiedy mamy większość wymiarów i znamy proporcje obiektu. Problem istnieje jednak w fazie koncepcyjnej kiedy mamy jedynie szczątkowe informacje , a chcemy szkicować na pewno symetrycznie, ale proporcje kontrolujemy na razie własnym okiem.

Z pomocą przychodzi nam tutaj funkcja dynamiczne lustro, która w czasie rzeczywistym odbija rysowane przez nas elementy szkicu na drugą stronę. Przedstawię w podpunktach jak z niej korzystać:

 • Rysujemy w dowolnym miejscu szkicu linię środkową
 • Wybieramy: Narzędzia → Narzędzia szkicu → Dynamiczne lustro i wskazujemy naszą linię środkową
 • Na linii środkowej pojawi nam się znacznik w postaci równoległych kresek
 • Od teraz wszystko, co narysujemy po jednej stronie linii środkowej, pojawi się również po drugiej. Aby wyjść z dynamicznego lustra, klikamy dwukrotnie w dowolne miejsce obszaru graficznego.

dynamiczne lustro SOLIDWORKS szkic

Rysunek 5 Lustro Dynamiczne

4. Podziel elementy

Jak sama nazwa wskazuje , funkcja dzieli elementy szkicu na fragmenty. Oczywiście można podzielić w ten sposób linie , splajny etc. jednak najważniejsza jest szybka możliwość podzielenia krzywych zamkniętych , jak okrąg czy elipsa. Ma to znaczenie podczas wyciągania powierzchni po profilach , gdzie dobrym zwyczajem jest wskazywanie tychże miejsc podziału, aby uzyskać odpowiedni layout naszej powierzchni.

Funkcja znajduje się w Narzędzia → Narzędzia szkicu → Podziel elementy Aby podzielić okrąg należy wskazać dwa punkty na nim się znajdujące i cieszyć się podzieloną figurą ;)

Podziel elementy SOLIDWORKS szkic

Rysunek 6 Podziel Elementy

Na rysunku numer 6 ,  celowo podświetliłem tylko jeden fragment okręgu aby wskazać sposób dzielenia.

5. Łuk styczny rysowany z polecenia linii

W przeciwieństwie do pozostałych , ten trik wymaga pewnej sprawności manualnej. Umożliwia on rysowanie łuku stycznego bezpośrednio po narysowaniu linii, bez wybierania żadnych funkcji. Poniżej przedstawię krok po kroku jak to zrobić

 • Narysuj linię prostą. Kliknij w punkt końcowy , zupełnie tak samo jak chciałbyś narysować kolejny segment krzywej łamanej
 • Trzymając cały czas wciśnięty lewy klawisz myszy, przeciągnij punkt , po czym wróć do punktu od którego rozpoczęto rysowanie nowej linii i wykonaj kursorem ruch po okręgu – powinno się udać ;)
 • Wykonując podobny ruch możesz wrócić do rysowania linii

Na rysunku numer 7 przedstawiona jest sekwencja ruchów w postaci strzałek

Łuk styczny SOLIDWORKS szkic

Rysunek 7 Łuk styczny – sekwencja ruchów 

6. Wymiarowanie Średnicy od osi obrotu

Ostatnia sztuczka, jaką chciałbym się z Wami podzielić nie jest może niezbędna do przeżycia, jednak wprowadza pewien ład.  Pozwala ona na wymiarowanie średnicy od osi w przypadku tworzenia bryły obrotowej , na przykład zarysu wałka. Sytuacja przedstawiona jest na rysunku 8

Wymiarowanie Średnicy szkic solidworks

Rysunek 8 Wymiarowanie od osi

Aby uzyskać tak z wymiarowany element należy:

 • Wybrać narzędzie Inteligentny Wymiar
 • Wskazać poziomą linię oraz linię środkową
 • Przeciągnąć kursor myszy na drugą stronę linii środkowej ( tam gdzie nie rysowaliśmy profilu )

To wszystko , wymiar jest gotowy.

 

 

Podziel się: