Lista elementów ciętych konstrukcji spawanej jest wspaniałym narzędziem pozwalającym na zdecydowaną redukcje czasu tworzenia rysunku technicznego. Aczkolwiek w wielu przypadkach stwarza ona problemy, które powstają wskutek całkiem prostych i drobnych przeoczeń osoby pracującej nad projektem. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich wraz z rozwiązaniami.
Zobacz również: Sprawdź jak zwiększyć przejrzystość konstrukcji spawanej
Na powyższym zrzucie ekranu zawarty został widok rysunku technicznego. Jak widać w liście elementów ciętych konstrukcji spawanej pojawiło się kilka znaczących błędów. Pierwszym z nich jest brak wyświetlania masy dla elementu 1. Jaki jest tego powód, skoro dla pozostałych elementów masa jest wyświetlana poprawnie? Aby to sprawdzić należy przejść do modelu naszej konstrukcji, a następnie wybrać „Właściwości…” listy elementów ciętych.
Otwarte zostanie okno „Właściwości listy elementów ciętych”. W tym przypadku interesuje nas zakładka „Podsumowanie listy elementów ciętych”. Znajdziemy tam zestaw dostępnych właściwości dla każdego ciętego elementu – istnieją one, choć nie zawsze wykorzystywane będą przez nas podczas tworzenia rysunku. Oczywiście właściwości te możemy dowolnie edytować i dodawać. Rozwiążmy jednak nasz problem. Dotyczył on masy, a takiej właściwości w naszym zestawieniu dla elementu 50 x 50 x 3.2<1> nie mamy. Jest za to właściwość „Mass” (pl. masa), której wartość odpowiada poszukiwanej przez nas masie.
Wystarczy zatem zmienić nazwę tej właściwości na „Masa”, jak na poniższym zrzucie, co rozwiąże problem.
Kolejnym problemem była zła wartość masy. Problem ten rozwiążemy znów we właściwościach listy elementów ciętych. W tym przypadku skupimy się na kolumnie „Wartość/Wyrażenie tekstowe”. Rozwiązanie jest proste. Należy kliknąć w wartość „*0.2” i z listy rozwijanej wybrać interesującą nas pozycję, w tym przypadku będzie to „Masa”.
Kolejny problem naszej listy to inna długość całkowita wykorzystywanego profilu pomimo faktu iż całość konstrukcji zbudowana jest z tych samych profili. Błąd ten może mieć wiele źródeł, jednak najpopularniejszym z nich jest zadanie innego materiału na poziomie listy elementów ciętych.
W naszym przypadku materiałem pierwotnym elementu ciętego był mosiądz jednak sama zmiana na poziomie elementu na stop odlewniczy stali nie rozwiązuje problemu. Ważnym jest aby po każdym zadaniu materiału na poziomie listy elementów ciętych, odświeżyć materiał na poziomie całej konstrukcji. Odtworzone zostaną wtedy wszystkie właściwości elementów w tym m.in. długość całkowita profilu. Podczas zmian materiału należy zawsze odświeżyć materiał na poziomie konstrukcji.