Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

Import plików do SOLIDWORKS COMPOSER cz. 2

 

W drugiej części artykułu zajmiemy się omówieniem ustawień z zakładki “Refinement” importu plików.

refinement

Ustawienia Domyślnie SOLIDWORKS COMPOSER dla plików SOLIDWORKS przeprowadza własną teselację (Ciekawostka: Polska tłumaczenie słowa to „Parkietaż”)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teselacja

https://en.wikipedia.org/wiki/Tessellation

Ustawienia tejże teselacji oparte są właśnie na opcjach zawarty na powyższej zakładce. Domyślne ustawienia zostały przedstawione na ilustracja i są one odpowiednie dla typowego użytkowania programy. W przypadkach gdy zależy nam na wyższej jakości teselacji głównie w czasie pracy w trybie wyświetlania „Silhouette” lub przy tworzeniu dokumentacji wektorowej przy użyciu narzędzi „Technical Illustration”. Dlatego też warto zapoznać się z szczegółowo za co konkretne opcje odpowiadają.

W programie występują dwa typy ustawień teselacji:

 „Relative” – bezwzględu na wybrany typ jakość ustawiamy suwakiem.

  • Chorodal error

Ustawienie te jest optymalne przy imporcie plików w których komponenty nie różnią się znacząco pod względem wielkości, w takim przypadku błąd tej samej wielkości powoduje znaczą różnicę w dokładności import małych i dużych obiektów co widać na poniższej ilustracji:

import małych i dużych

  • Normal deviation

Te ustawienie optymalne jest dla sytuacji odwrotnej do opisanej powyżej, czyli w momencie kiedy nasze części różnią się dość znacznie wielkością, metoda ta oparta jest na kącie pomiędzy segmentami, w przypadku takiej samej wartości kąta dokładniejsze odwzorowanie uzyskujemy dla mniejszych części.

odwzorowanie mniejszych części

 „Absolute

Ustawienia z tej opcji przeznaczone są dla zaawansowanych użytkowników, umożliwiają użycie obydwu wyżej opisanych metod podczas importu. W tym wypadku podajemy już konkretne wartości wyrażone w mm lub stopniach.

absolute

W przypadku importu plików SOLIDWORKS niezalecane jest używanie ostatniej opcji „Edge length”.

Nie bójmy się eksperymentować z ustawieniami dzięki nim możemy znaleźć nasz „złoty środek” – ustawienia które staną się dla nas optymalnymi.

Możemy zapisać te ustawienia poprzez edycję domyślnego szablonu importu znajdującego się w lokalizacji: FILE – Properties – Default Document Properties

domyślny szablon

Następnie przechodzimy na zakładkę Input

default document properties