Strona głównaSOLIDWORKSSOLIDWORKS: Model doniczki geometrycznej

SOLIDWORKS: Model doniczki geometrycznej

SOLIDWORKS: Model doniczki geometrycznej

W tym artykule przedstawię moją propozycję na zamodelowanie geometrycznej doniczki przy pomocy modelowania powierzchniowo-bryłowego z zastosowaniem szkiców 2D i 3D.

Szkice 2D

Na początek trzeba wstawić szkic z dwoma okręgami. Dla prawidłowego ułożenia modelu w przestrzeni, proponuję wybrać płaszczyznę górną. Okręgi będą koncentryczne, wstawione na początku układu współrzędnych, o średnicach Φ80 mm i Φ100 mm.

SOLIDWORKS - doniczka geometryczna

Po wyjściu ze szkicu wstawiam płaszczyznę odniesienia, odsuniętą od płaszczyzny górnej (i równoległą do niej) o 30 mm. Na tej płaszczyźnie rysuję okrąg o średnicy Φ120 mm.

SOLIDWORKS - doniczka geometryczna płaszczyzna odniesienia

Po wyjściu ze szkicu wstawiam kolejną płaszczyznę odniesienia, odsuniętą od płaszczyzny górnej o 150 mm. Będzie ona określała wysokość doniczki, dlatego jest odsunięta o płaszczyzny górnej, a nie od Płaszczyzny1. Na niej rysuję dwa koncentryczne okręgi o średnicach Φ100 mm i Φ120 mm. Wychodzę ze szkicu.

SOLIDWORKS doniczka geometryczna - kolejna płaszczyzna odniesienia

Szkic 3D

Szkic 3D najlepiej rysować etapami, wtedy będzie łatwiej się zorientować jakie dane będą nam potrzebne do nadania odpowiednich relacji. Po wejść w tryb rysowania szkicu 3D (operacja te znajduje się pod ikoną zwykłego szkicu), na początek rysuje linię łamaną, łapiąc początek za górny wewnętrzny okrąg, potem środkowy i na końcu za dolny wewnętrzny okrąg.

SOLIDWORKS doniczka geometryczna szkic 3D

Żeby szkic się nie rozjeżdżał, zaznaczam obie linie i płaszczyznę prawą (może się okazać, że w Twoim wypadku bliżej jest do płaszczyzny przedniej) i wybieram relację Na płaszczyźnie.

SOLIDWORKS doniczka geometryczna relacja na płaszczyźnie

Następnie rysuję linię łączącą górny zewnętrzny okrąg z dolnym zewnętrznym okręgiem. Linia ta musi być narysowana obok wcześniej rysowanej łamanej i nie może być z nią połączona. Dodatkowo na górnym i dolnym okręgu rysuję linie konstrukcyjne łączące wierzchołki łamanej i linii ze środkiem okręgu, a następnie wstawiam pomiędzy nimi wymiar kątowy 200.

SOLIDWORKS doniczka geometryczna połączenie górnego okręgu z zewnętrznym okręgiem

Ostatni etap rysowania szkicu 3D polega na połączeniu górnego i dolnego wierzchołka linii rysowanej w poprzednim kroku, z środkowym punktem łamanej.

SOLIDWORKS doniczka geometryczna połączenie grónego i dolnego wierzchołka linii

Modelowanie powierzchniowe

Można uznać, że szkielet doniczki jest gotowy i możemy przystąpić do modelowania powierzchniowego. Pierwsza operacja modelowania powierzchniowego to Powierzchnia planarna wstawiona na trójkącie rysowanym w szkicu 3D. Żeby go zaznaczyć, trzeba kliknąć PPM i z menu podręcznego wybrać operację Rozpocznij wybieranie konturów.

SOLIDWORKS doniczka geometryczna - modelowanie powierzchniowe

Kolejny krok to połącznie krzywej łamanej ze zrobioną powierzchnią. W tym celu trzeba wykonać 2 operacje wyciągnięcia po profilach. Domyślnie program będzie zaznaczał całą łamaną, dlatego trzeba wybrać odpowiednią opcję, żeby wskazać pojedynczą linię. Najpierw uruchamiam operację Powierzchnia wyciągnięta po profilach, klikam PPM i wywołuję Menedżer wyboru SelectionManager i wskazuję opcję Wybierz grupę. Teraz można zaznaczyć pojedynczą krzywą jako pierwszy profil i krawędź ściany jako drugi profil.

Te same kroki wykonuję dla drugiej operacji Powierzchnia wyciągnięta po profilach.

W ten sposób zrobiłem połowę wzoru, który jest mi potrzebny, drugą połowę wykonuję przy pomocy operacji Lustra, gdzie płaszczyzną odbicia jest płaszczyzna prawa (ta sama, do której robiłem relację linii łamanej w szkicu 3D), a obiektami do odbicia są 3 powierzchnie zrobione wcześniej.

SOLIDWORKS doniczka geometryczna - płaszczyzna prawa

Tak utworzony wzór chciałbym powielić szykiem kołowym, jednak do tej operacji będę potrzebował osi obrotu. Po wybraniu operacji , można ją utworzyć z przecięcia płaszczyzn (prawej i przedniej), albo przez połączenie środków okręgów narysowanych na szkicach 2D (ja wybrałem tą metodę). W szyku kołowym wybrałem metodę Jednakowych odstępów, co dało mi 9 powtórzeń. Obiektami do powielenia jest 6 powierzchni (na razie stanowią one oddzielne modele).

SOLIDWORKS doniczka geometryczna - szyk kołowy

Wzór już jest gotowy, ale nie mogę zostawić modelu pustego w środku. Kolejnym zadaniem będzie wypełnienie góry i dołu modelu. Można to zrobić na różne metody, dlatego dół i górę zasklepię dwiema różnymi operacji. Sam algorytm postępowania będzie taki sam. Na dolnej części używam operacji Wypełnienie powierzchni i zaznaczam wszystkie krawędzie leżące na Płaszczyźnie górnej (czyli płaszczyźnie leżącej na dnie doniczki). Program wstawi tam płaską ścianę. Na górze doniczki używam zaś operacji Powierzchnia planarna. Tutaj muszę zaznaczyć wszystkie krawędzie leżące na Płaszczyźnie2. Na koniec muszę użyć operacji Połącz powierzchnie i zaznaczyć oknem cały model (56 powierzchni), żeby zszyć go w bryłę.

Modelowanie bryłowe

Na górnej ścianie (lub Płaszczyźnie2) szkicuję okrąg o średnicy Φ90 mm i robię wyciągnięcie wycięcia na głębokość 140 mm z pochyleniem 30 do wewnątrz.

SOLIDWORKS doniczka geometryczna modelowanie bryłowe

Na dnie wycięcia wstawiam zaokrąglenie o promieniu 10 mm, a na wszystkich pozostałych krawędziach o promieniu 1 mm.

SOLIDWORKS doniczka geometryczna - wstawianie zaokrąglenia
 

SOLIDWORKS doniczka geometryczna - gotowy model

Podziel się:

Specjalista CAD, pracuję jako trener CAD od 2012 roku. Często zastanawiam się jak dana rzecz jest produkowana i w jaki sposób bym ją zaprojektował. Lubię wyzwania i stale poszerzam swoją wiedzę.