Strona głównaSOLIDWORKSSOLIDWORKS: Własna właściwość w tabeli listy elementów ciętych

SOLIDWORKS: Własna właściwość w tabeli listy elementów ciętych

SOLIDWORKS: Własna właściwość w tabeli listy elementów ciętych

W oprogramowaniu SOLIDWORKS możemy korzystać z właściwości części, jak i właściwości listy elementów ciętych. Różnicę pomiędzy tymi właściwościami możesz zobaczyć w tym artykule.

Liczba właściwości listy elementów ciętych jest bardzo bogata i zawiera najważniejsze właściwości potrzebne użytkownikowi do komfortowej pracy. Znajdziemy tam między innymi grubość, długość, szerokość czy pole powierzchni arkusza blachy, ale też takie właściwości jak liczba zgięć czy wycięć w arkuszu. Czasami zdarza się sytuacja, że potrzebujemy jakiejś nietypowej właściwości. Powiedzmy, że w naszym arkuszu blachy jest wycięty otwór w kształcie fasolki i chcielibyśmy widzieć w tabeli szerokość rowka (oczywiście może to być dowolny inny wymiar).

Tabela Sheet <1>

Dla łatwiejszego rozpoznania zastosowanego wymiaru, dobrą praktyką jest używanie indywidualnych nazw operacji i wymiarów, tak żeby było nam łatwiej odnaleźć zastosowany wymiar, gdy wrócimy do projektu po dłuższej przerwie. Może to być zarówno wymiar sterujący, jak i zależny.

Indywidualne nazwy operacji

Po wprowadzeniu wymiaru, ustaleniu nazwy wymiaru i ewentualnie nazwy operacji, możemy przejść do właściwości listy elementów ciętych. Rozwijamy folder Lista elementów ciętych w drzewku historii, klikamy PPM na obiekcie Sheet <1> i przechodzimy do Właściwości.

Właściwości Sheet <1>

W oknie właściwości zjeżdżamy na sam dół tabeli, wpisujemy nazwę właściwości, która będzie wyświetlana w tabeli, zostawiamy Typ ustawiony na Tekst, przechodzimy do pola Wartość/Wyrażenie tekstowe i klikamy w wybrany wymiar szerokości rowka. Do rubryki zostanie dodany wymiar, a jego wartość odczytana i zapisana w rubryce Oszacowana wartość.

Oszacowana wartość

Teraz po przejściu do dokumentacji 2D i wywołaniu tabeli listy elementów ciętych konstrukcji spawanej możemy zmienić standardową kolumnę na kolumnę z naszą właściwością. Program będzie odczytywał wartości i wprowadzał je do tabeli.

Widoczna dokumentacja

Podziel się:

Specjalista CAD, pracuję jako trener CAD od 2012 roku. Często zastanawiam się jak dana rzecz jest produkowana i w jaki sposób bym ją zaprojektował. Lubię wyzwania i stale poszerzam swoją wiedzę.