W większości korpusów meblowych w programie SWOOD Design podstawowym budulcem jest Panel. Najlepszym sposobem na stworzenie konstrukcji korpusu jest operacja „Utwórz nowy panel”. Bazuje ona na szablonach paneli, które należy odpowiednio spozycjonować by uzyskać zamierzony korpus.
Czym jest panel i jak go wstawić?
Panel jest częścią specyficzną SWOOD, która skonfigurowana jest w taki sposób, aby jej podstawowe wymiary dostosowywały do wiązań ustawionych podczas pozycjonowania.
Pierwszym krokiem podczas wstawiania nowego panelu jest wywołanie operacji „Utwórz nowy panel”.
Są na to dwa sposoby:
- Można skorzystać z tejże funkcji dostępnej w karcie SWOOD Design w menedżerze poleceń CommandManager.
- Kliknąć PPM wybrany panel z biblioteki paneli a następnie wybrać „Wstaw kopię”.
Rekomendowany jest sposób nr 2, ponieważ jest on pozbawiony ryzyka błędu niewłaściwego szablonu panelu.
„Utwórz nowy panel” możemy przystąpić do wstawiania nowego panelu i pozycjonowania go. Panel możemy wstawić wybierając Nowy panel lub Nowy panel pozycjonowany.
Skróty klawiszowe – jak sprawnie definiować panel?
Proces tworzenia wiązań i definicji wymiarów pominiemy w tym artykule i skupimy się na skrótach klawiszowych. Dostępne sa one w oknie Opcji, które otworzy się po kliknięciu ikony koła zębatego.
Najważniejsze są trzy skróty wymienione w pierwszej kolejności oraz kopiowanie panelu z wiązaniami i to tym funkcjom poświęcimy uwagę.
Klawisz „R”
Zmienia przednią ścianę – przy zaznaczonym panelu kliknięcie klawisza „R” skutkuje zmianą przedniej ściany („krawędzi”) o 90 stopni. Przednia krawędź oznaczona jest kolorem jasnoróżowym (pozostałe są jasnoszare).
Klawisz „T”
Zmienia górną ścianę – przy zaznaczonym panelu kliknięcie klawisza „T” skutkuje zmianą górnej i dolnej ściany, a więc zamianą ścian normalnych do osi Z. Górna ściana oznaczona jest kolorem jasnofioletowym (tylna jest jasnoszara). Funkcja ta szczególnie przydaje się podczas kopiowania panelu z wiązaniami (Kliknij panel i przeciągnij z CRTL), gdy panel należy zorientować górną ścianą do środka korpusu – tak jak domyślnie wstawiany jest nowy panel.
Klawisz „C”
Definiuje panel z wiązaniami wspólnymi – przy zaznaczonym panelu kliknięcie klawisza „C” skutkuje stworzeniem wiązań z każdą ścianą będącą w styczności (pokrywającą się) z jakąkolwiek płaszczyzną. Funkcja ta wykorzystywana jest prawdopodobnie najczęściej ponieważ może bardzo przyspieszyć pracę z prostymi korpusami. Warto zwrócić uwagę na zmianę kolorystyki panelu po całkowitym zdefiniowaniu wiązań. Kolor jasnoszary oznaczający panel niedodefiniowany zmienia się w ciemnoszary informując o całkowitym zdefiniowaniu.
W przypadku gdy położenie którejś ze ścian zostanie zmienione i nie będzie ona styczna z żadną płaszczyzną naciśnięcie klawisza „C” będzie skutkowało brakiem wiązania dla tej ściany. Program wykona wiązania tylko dla ścian stycznych z płaszczyznami.
„Ctrl” + „Mouse Up”-
Kopiuje panel z wiązaniami. Aby skorzystać z tej funkcji należy wcisnąć i przytrzymać klawisz CTRL i jednocześnie kliknąć LPM wybraną ścianę i przeciągnąć w kierunku w którym chcemy skopiować panel. Funkcja ta pozwala na skopiowanie panelu w osi normalnej do wybranej ściany z zachowaniem wiązań, które nie były w osi kopiowania. Dla przykładu kopiując panel przy wyborze ściany dolnej „zerwiemy” jedynie wiązanie z płaszczyzną góra – wiązania ścian bocznych („krawędzi”) pozostaną identyczne jak w panelu kopiowanym.
Wszystkie te skróty pozwalają na dużo bardziej wydajną pracę i dają nam większą kontrolę nad projektem. Niewątpliwie warto wprowadzać wszelkie skróty klawiszowe do swoich nawyków pracy w programie SWOOD i SOLIDWORKS.